RzKS Juvenia Kraków powstała w środowisku rzemieślniczym i przez lata pozostawał pod opieką krakowskiej Izby Rzemieślniczej. Teraz wraca do swoich korzeni, rozpoczynając długofalową współpracę z Małopolską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości – tą samą, która po wojnie pomogła odbudować i wyremontować Park Sportowy Juvenia i użyczała swoje sale w ścisłym centrum miasta na biuro klubu.
Twórca Juvenii, ks. Mieczysław Kuznowicz organizował zajęcia sportowe dla terminatorów, czyli młodych rzemieślników, już w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Na wzór Henryka Jordana wierzył, że uprawianie sportu może pomóc w przekazywaniu kluczowych wartości, istotnych dla budowania odpowiedzialnego społeczeństwa. Z jego inicjatywy 8 grudnia 1906 roku został oficjalnie utworzony Związek Katolickich Uczniów Rękodzielniczych pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, później (w 1912) przemianowany na Związek Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej. To był początek istnienia klubu, ponieważ w ramach związku działały liczne drużyny sportowe, w tym zespół piłkarzy o nazwie „Juvenia”.
Tę samą nazwę otrzymał również Park Sportowy, który został otwarty po południowej stronie Błoń, 25 czerwca 1911 roku. Przecięcia wstęgi dokonał ówczesny prezydent miasta Juliusz Leo. Początkowo skromny obiekt, z biegiem lat rozwijał się, dając młodym rzemieślnikom możliwość uprawiania nie tylko piłki nożnej i gimnastyki, ale również tenisa, lekkiej atletyki, a w latach powojennych również koszykówki, podnoszenia ciężarów, szachów, czy nawet sportów motorowych.
W okresie wojennym na boisku Juvenii odbywały się konspiracyjne mistrzostwa Krakowa, gdyż obiekt jako jeden z niewielu nie został zajęty przez hitlerowców. Po 1945 krakowski sport, jak i cała Polska musiał przejść reorganizację. Został rozwiązany Związek Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej, a o teren Parku Juvenia zadbała Izba Rzemieślnicza. Wyremontowała i odbudowała obiekty nakładem około 300 tys. złotych, by nadal mogły służyć młodzieży rzemieślniczej.
Niestety Juvenia straciła swój „Park” na rzecz KS Zwierzyniecki w 1958 roku. Cały wyremontowany przez Izbę Rzemieślniczą obiekt, decyzją Prezydium Rady Narodowej Miasta Krakowa został przekazany Zwierzynieckiemu. Ta decyzja może nie zostałaby podjęta, gdyby nie wsparcie Józefa Cyrankiewicza. Juvenia otrzymała niewielki, nieurządzony fragment terenu w kierunku wschodnim. To nie załamało działaczy, którzy przez kolejne dziesięciolecia organizowali zajęcia sportowe w różnych dyscyplinach