Conrad Boshoff kandydatem na trenera kadry

Za nieco ponad tydzień poznamy nazwiska nowych trenerów reprezentacji Polski w rugby 15 i 7-osobowym. Po raz pierwszy w historii do PZR wpłynęło tak wiele ofert z całego świata. O jedno z dwóch stanowisk ubiegają się zarówno Polacy: Tomasz Putra, Stanisław Więciorek i Andrzej Kozak, jak i rywale z całego świata, od Nowej Zelandii, przez RPA, po Francję, Anglię oraz Irlandię. Wśród nich jest Conrad Boshoff, który już od dwóch lat pracuje z Juvenią Kraków.

Smoki już dwa lata korzystają z wiedzy i doświadczenia południowoafrykańskiego szkoleniowca, który pracuje z uniwersytecką drużyną Tuks z Pretorii. Conrad Boshoff dołącza do sztabu skzoleniowego podczas obozów szkoleniowych poprzedzających rundy i stara się zaszczepić w krakowianach nowoczesny styl gry w rugby. Zwraca dużą uwagę na obronę, a w minione wakacje poprowadził dwudniowe szkolenie dla kopaczy z całej Polski. Teraz może się okazać, że trener przyjedzie do Polski na dłużej...

- W długoterminowym planie Polska powinna poprawić swoje miejsce w rankingu i dzięki temu grać przeciwko mocniejszym drużynom. Aby to osiągnąć musimy jednak zmienić sposób selekcji oraz terminy i czas jaki kadra spędza razem na zgrupowaniach. To musi być ułożone pod zawodników i dla jak najlepszego rozwoju. Aby to osiągnąć trzeba wprowadzić w życie kilka planów i scenariuszy, które przedstawiłem Polskiemu Związkowi Rugby w mojej ofercie - powiedział nam szkoleniowiec.

Specjalista z RPA słyszał o sytuacji z końca ostatniego sezonu, kiedy drużyna mistrzów Polski wypuściła na potrzeby kadry tylko jednego zawodnika, bojąc się o kontuzje przed finałem. Przyznał, że taka sytuacja nie może mieć miejsca. - Musimy kultywować "kulturę perfekcji", a to oznacza, że powołujemy najlepszych z najlepszych, poza wszelkimi podziałami klubowymi i wszyscy wybrani, bez wyjątku uczestniczą w zgrupowaniach. Gra w barwach narodowych to zaszczyt, więc od zawodników będę wymagać pokory. Inna sprawa, że trzeba się przyjrzeć kalendarzowi rozgrywek międzynarodowych i ligowemu, tak aby w żadnym stopniu nie kolidowały. - podkreślił Boshoff.

Południowoafrykański trener zauważył również potrzebę ujednolicenia systemu gry na wszystkich poziomach. - Powinny być organizowane obozy szkoleniowe również dla juniorów, by już na tym etapie zaczynali rozumieć system gry pierwszej reprezentacji i bez większego problemu zaadoptowali się do niego, gdy przyjdzie ich czas. To praca u podstaw - dbałość o korzenie, od których wszystko się zaczyna - dodał.

Conrad Boshoff ponownie poprowadzi treningi Juvenii Kraków podczas marcowego obozu przygotowawczego. Możliwe jednak, że nad Wisłą pojawi się już wcześniej, jeśli Polski Związek Rugby, 5 stycznia, uzna jego kandydaturę za najlepszą. Rywalami do objęcie funkcji są:

James Buckland, Wielka Brytania
Lee Cholewa , Wielka Brytania
William Donnart, Francja
Phil Hopkins, Austalia
Duaine Lindsay, Irlandia
Braulio Otarola, Chile
Tomasz Putra, Polska
Keith Sothern, Irlandia
Stanisław Więciorek, Polska
Richie Williams, Wielka Brytania
Shawn van Rensburg, Wielka Brytania

Dodaj komentarz