Odbywające się wczoraj w Warszawie spotkanie przedstawicieli klubów Ekstraligi i I ligi zgromadziło delegatów z 11 klubów. Dominującymi tematami były kwestie walki z dopingiem w sporcie, zasady współpracy na linii kadry narodowe – kluby, terminarz tegorocznych rozgrywek i zasady tworzenia kalendarza w przyszłości.
Obecni byli: Krzysztof Okapa (Budowlani Lublin), Leszek Kościelniak (RC Koszalin), Stefan Konieczny (Czarni Pruszcz Gdański), Igor Davydovsky (Ogniwo Sopot), Bogdan Jancen (Lechia Gdańsk), Grzegorz Muszyński (Pogoń Siedlce), Leszek Samel (Juvenia Kraków), Piotr Serafin i Mirosław Żórawski (Budowlani Łódź), Maciej Hartwil (Bemowo-AZS AWF Warszawa), Arkadiusz Suska (Arka Gdynia), Włodzimierz Całka (Skra Warszawa). Zabrakło niestety przedstawicieli: Posnanii Poznań, Orkana Sochaczew i MKS Olsztyn. Związek reprezentowali: Grzegorz Borkowski, Krzysztof Folc i Bogdan Pietrak, a trenera reprezentacji seniorów – Jarosław Nowicki.
Najważniejsze ustalenia dotyczyły:
1) Walka z dopingiem. Kluby wyraziły zainteresowanie przeprowadzeniem szkolenia w tym zakresie. Każdy z klubów do końca miesiąca przedstawi termin, w którym chciałby przyjąć przedstawiciela KdZDwS w tym celu. Zgodziły się, że jeśli w proceder dopingowy zamieszany jest działacz (przedstawiciel klubu) to drużyna traci zdobyte w tym meczu punkty. Ponadto przypomniano, że każdy klub zobligowany jest do regularnego przedstawiania planów treningowych do Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie i przesłania do biura Związku wewnętrznych regulaminów karania za stosowanie dopingu.
2) Kadra – kluby. Zgodzono się, ze sukces wizerunkowy rugby w Polsce nie jest możliwy bez udziału reprezentacji. Podkreślono też, że systemem stypendialnym w miastach objętych jest wielu reprezentantów, a przynależnosć do kadry narodowej często jest warunkiem otrzymywania takowego. Jednak przypomniano też, że najważniejsze mecze klubowe, o ile mają być interesującymi spektaklami i przyciągać kibiców, muszą być rozgrywane w pełnych składach, co wymaga pewnych ustaleń. W opinii przedstawicieli klubów w Polsce ciągle o występach w reprezentacji decydują sami zawodnicy, a olbrzymi wpływ na ich decyzje ma atmosfera w kadrze oraz opieka w zakresie ubezpieczeń i pomocy po ewentualnej kontuzji. Tu pojawił się pomysł autorstwa Jarosława Nowickiego stworzenia funduszu lub fundacji „Solidarni w rugby”, której zadania i zasady funkcjonowania zostaną przedstawione w najbliższym czasie.
3) Opowiedziano się za powołaniem „Rady Ligi” – ciała doradczego złożonego z przedstawicieli klubów Ekstraligi i I ligi, które brałoby udział w tworzeniu kalendarza rozgrywek, dostosowania systemu rozgrywek do wymogów marketingowych oraz określaniu zasad udziału kadrowiczów w rozgrywkach mistrzowskich. Pierwsze spotkanie Rady planowane jest w połowie lipca.
Propozycje te zostały przedstawione na piątkowym posiedzeniu Zarządu Związku.
Źródło: PZR