Sopocki stadion Ogniwa im. Edwarda Hodury po raz ósmy będzie areną „Hodura Sopot Sevens”. Turniej drużyn siedmioosobowych jest zarazem jedną z sześciu eliminacji mistrzostw Europy federacji FIRA-AER.
Zawody w Sopocie po raz pierwszy odbyły się w 1993 r., czyli dwa lata po śmierci wybitnego zawodnika i trenera Edwarda Hodury. Wówczas Ogniwo Sopot zorganizowało pierwszy z cyklu turniejów rugby 7, poświęconych jego pamięci. Początkowo startowały w nim zespoły klubowe, jednak w krótkim czasie turniej urósł do rangi europejskiej. Tegoroczne zawody zostaną rozegrane w nadchodzący weekend. Po nich o finał reprezentacje zawalczą jeszcze w Moskwie, Splicie, Odessie i Ostrawie, a eliminacje zakończy turniej w Atenach. Finał odbędzie się w Hanowerze w dniach 11-12 lipca. W tegorocznych mistrzostwach Europy startuje 30 drużyn.
Pod patronatem marszałka woj. pomorskiego Jana Kozłowskiego w Sopocie zmagać się będzie 10 drużyn: Portugalia (aktualny mistrz Europy), Gruzja, Polska, Belgia, Szwecja, Łotwa, Dania, Czechy, Luksemburg i Norwegia. Faworytem są Portugalczycy, jednak po piętach mocno depczą im Gruzini, którzy ostatnio zrobili największy postęp. – Jeżeli pokonamy Gruzję, to w finale zmierzymy się z Portugalią – przewiduje szkoleniowiec polskich kadrowiczów Krzysztof Folc.
Organizacja tej imprezy w Polsce, dla wszystkich miłośników i sympatyków rugby jest tym, czym dla fanów piłki nożnej organizacja mistrzostw Europy. Międzynarodowe regularne rozgrywki rugby 7 rozpoczęły się dopiero w 2001 r. pod nazwą European Circuit Seven’s, a w 2002 r. rozgrywano turnieje cyklu Grand Prix Europa. Obecnie każda drużyna bierze udział w dwóch turniejach eliminacyjnych. Po nich sporządzana jest ogólna klasyfikacja, z której wyłoniona zostanie najlepsza dziesiątka. W ubiegłorocznym turnieju finałowym rozgrywanym na AWD Arena w Hanowerze wzięło udział 12 najlepszych europejskich drużyn. Polacy zajęli 11. miejsce.
Organizatorzy sopockiej imprezy to: Kąpielisko Morskie Sopot, Świat Reklamy oraz Rugby Barbarians Polska. Opiekę medialną sprawują: „Gazeta Wyborcza”, Polsat i Radio Gdańsk.
Rugby 7 a rugby tradycyjne w pigułce:
w grze bierze udział: 7 rugbistów – 15 rugbistów,
liczba rezerwowych: 5-7,
maksymalna liczba zmian: 3-7,
mecz trwa: 2×7 min (na turniejach 2×10 min) – 2×40 min,
żółta kartka wyklucza na: 2 min – 10 min
Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto