Historyczne Smoczyce z medalami

Rugbistki Juvenii Kraków sięgnęły po historyczne medale mistrzostw Polski. Po raz pierwszy w historii kobiecego rugby pod Wawelem, Smoczyce wywalczyły miejsce na podium i zaraz po finałowym turnieju w Gdańsku, odebrały brązowe medale za trzecie miejsce. Triumfowały Biało-Zielone Ladies Gdańsk przed Black Roses Posnania Poznań.

Krakowianki na swój pierwszy krążek ciężko pracowały od momentu zawiązania się zespołu w 2013 roku. - Co roku konsekwentnie wspinałyśmy się oczko wyżej w klasyfikacji generalnej i wreszcie wywalczyłyśmy medal – mówiła zadowolona Magdalena Korona, grająca trenerka rugbistek spod Wawelu. - O wyniku zdecydowała szczególnie nasza gra w rundzie jesiennej. W krótkich przygotowaniach po poprzednim sezonie skupiłyśmy się na motoryce i wytrzymałości. Pracowałyśmy jednocześnie nad techniką, by pewniej czuć się w grze. To zaowocowało - wytrzymywałyśmy presję w kluczowych meczach o turniejowe, trzecie miejsce i za każdym razem wychodziłyśmy z nich zwycięsko – podkreśliła.

Wiosną tylko w jednym turnieju Juvenia nie wygrała meczu o trzecie miejsce w grupie mistrzowskiej. Co prawda siódemki z Poznania i Gdańska, z których rekrutuje się niemal cała reprezentacja Polski, były poza zasięgiem, ale Diablice z Rudy Śląskiej, czy Legia Warszawa nie były wcale drużynami „do bicia”. - Szczególnie trudne były te mecze na styku, które wygrywałyśmy dopiero po złotym przyłożeniu w dogrywce (z Legią Warszawa) lub gdy w trudnych warunkach atmosferycznych, w Rudzie Śląskiej, przez cały mecz utrzymywałyśmy jedynie niewielką przewagę 5:0, broniąc ofiarnie (i skutecznie) mimo bardzo dużej determinacji ze strony gospodyń – wspominała Korona.

W finałowym turnieju w Gdańsku, krakowianki postawiły kropkę nad „i” dwukrotnie pokonując Diablice z Rudy śląskiej i przypieczętowując trzecie miejsce w całym cyklu mistrzostw Polski.

Na historyczny medal pracowały: Magdalena Korona, Polina Danilevich, Aleksandra Drozd, Joanna Kucera, Agnieszka Choczyńska, Monika Dutka, Agata Kaczmarek, Paulina Łatak, Karolina Warzecha, Beata Juszczak, Diana Humenik, Paulina Marszalik, Anna Orzech, Shadi Firouzi, Anita Balcerzyk i Matylda Skóra.