Dziś meczem otwarcia Nowa Zelandia – Tonga na Eden Park Stadium w Auckland rozpoczęła się rywalizacja o Puchar Świata w Rugby (RWC). W imprezie, mającej rangę mistrzostw globu, udział bierze 20 drużyn. Na miejscu będzie również nasz zawodnik i rzecznik Kajetan Cyganik. Trofeum broni reprezentacja Republiki Południowej Afryki.
Inauguracyjne spotkanie zakończyło się pewną wygraną Nowej Zelandii nad Tonga 41:10 (29:3).
W sumie rozegranych zostanie 48 meczów. Faza grupowa (po pięć zespołów w czterech grupach) zakończy się 2 października; ćwierćfinałowe pojedynki odbędą się 2 i 9 października, półfinały 15 i 16, spotkanie o trzecie miejsce 21 października, a finał 23 października w stolicy Nowej Zelandii – Auckland.
Do walki o Puchar Świata najlepsi rugbiści przystępują dopiero po raz siódmy. Impreza, która ma zaledwie 24-letnią historię już teraz jest trzecią – po piłkarskich mistrzostwach świata oraz igrzyskach olimpijskich – jeśli chodzi o liczbę widzów przed telewizorami.
Zwycięski zespół otrzyma przechodni, 38-centymetrowy pozłacany Puchar Williama Webba Ellisa, na cześć ucznia szkoły w angielskim mieście Rugby, uważanego za twórcę gry.
Na trofeum wygrawerowane są nazwy reprezentacji, które triumfowały w przeszłości. Pierwszy turniej odbył się w 1987 roku, na terenie Australii i Nowej Zelandii. W finałowym meczu Nowa Zelandia pokonała Francję 29:9. W następnych latach zwyciężały drużyny Australii (1991, 1999), RPA (1995, 2007) i Anglii (2003).
Po raz pierwszy idea rozegrania ogólnoświatowych zawodów pojawiła się w latach 50., jednak spotkała się ze sprzeciwem większości krajów zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Rugby (IRFB). Przez wiele dziesięcioleci nie dopuszczała ona do organizacji mistrzostw globu, a to przede wszystkim dlatego, by nie iść w kierunku zawodowstwa.
Po raz kolejny postanowiono przeprowadzić turniej o Puchar Świata w latach 80., tym razem udanie. Pierwszą edycję zawodów zorganizowały wspólnie Australia i Nowa Zelandia w 1987 roku. Spośród 16 uczestniczących reprezentacji najlepszą okazała się drużyna All Blacks, która pokonała na Eden Park w Auckland Francję 29:9.
W 1995 roku pucharowe rozgrywki w Republice Południowej Afryki, która jeszcze żyła obaleniem apartheidu, były wydarzeniem wyjątkowym. Uczestnictwo tego kraju we wcześniejszych edycjach mistrzostw było niemożliwe ze względu na wykluczenie federacji RPA. Sama impreza oraz fantastyczny występ Springboks okazała się czynnikiem przyspieszającym zjednoczenie państwa. Reprezentacja RPA zdobyła trofeum Williama Ellisa Webba po emocjonującym finale na stadionie w Johannesburgu, gdzie pokonała Nową Zelandię po dogrywce 15:12. Trofeum wraz z kapitanem drużyny Francois Pienaarem odbierał Nelson Mandela.
Ostatni turniej w 2007 roku we Francji był rekordowy. W eliminacjach udział wzięło 91 ekip. Na trybunach podczas 48 meczów zasiadło blisko dwa miliony trzysta tysięcy widzów, co daje ponad 47 tys. na każdym spotkaniu. Triumfowali po raz drugi w historii rugbiści RPA, po finałowej wiktorii nad Anglią na Stade de France 15:6. Rozczarowanie przyniósł występ gospodarzy, którzy zajęli czwarte miejsce, przegrywając mecz o brązowy medal z Argentyną 10:34.
Podział na grupy turnieju o PŚ w Nowej Zelandii:
A – Kanada, Francja, Japonia, Nowa Zelandia, Tonga
B – Argentyna, Anglia, Gruzja, Rumunia, Szkocja
C – Australia, Irlandia, Rosja, USA, Włochy
D – Fidżi, Namibia, RPA, Samoa, Walia
Znani są już organizatorzy kolejnych turniejów finałowych – Anglia w 2015 i Japonia w 2019 roku.
Źródło: PAP