Powstający plan zagospodarowania przestrzennego dla Błoń może zawierać kilka rewolucyjnych zmian. Miejscy planiści biorą pod uwagę wyprowadzenie z największej łąki w mieście obiektów sportowych Juvenii i Zwierzynieckiego. Dowiedzieliśmy się, że nową lokalizację dla nich rozważa się przy Cichym Kąciku, w miejscu wcześniej rezerwowanym na salę koncertową Capelli Cracoviensis.
Na Błoniach urzędnicy chcą natomiast wyznaczyć miejsca dla trawiastych boisk piłkarskich. Niedawno pisaliśmy, że upomina się o nie krakowska młodzież. Planiści zastanawiają się też na wyznaczeniem miejsca do wyprowadzania psów.
Teren wokół Błoń ma zostać zaplanowany tak, aby pogodzić interesy pieszych, rowerzystów, rolkarzy i biegaczy.
Kluby w domu, z nowym życiem
– Plan dla Błoń powinien być gotowy na początku przyszłego roku – informuje wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba. Jej zdaniem to, że obiekty Juvenii i Zwierzynieckiego na Błoniach są odpowiednio od 1911 i 1957 roku, nie oznacza, że to jest właściwe rozwiązanie: – Na pewno ich lokalizacja nie była szczęśliwa. Widać to wyraźnie, jak się popatrzy na wykonaną z góry fotografię tego terenu – zabudowa sportowa wcina się w Błonia. Gdyby więc oba kluby mogły się przenieść na inne tereny położone w pobliżu, to sądzę, że byłoby to właściwe dla ich funkcjonowania. Dzięki temu miałyby możliwość prowadzenia działalności komercyjnej i utrzymania się.
O pomyśle przeniesienia klubów na teren dotychczas rezerwowany na salę koncertową dowiedzieliśmy się od radnych.
– To rozwiązanie byłoby korzystne. Założenie byłoby takie, że na działce przy Cichym Kąciku miasto wybudowałoby nowe obiekty sportowe dla klubów – mówi Andrzej Hawranek, radny miasta i Dzielnicy VII Zwierzyniec.
Takie rozwiązanie byłoby do zaakceptowania przez władze Juvenii i Zwierzynieckiego.
– Jeżeli nie moglibyśmy inwestować na obecnych terenach, a jedynie utrzymywać je do śmierci technicznej, to korzystniejsze byłoby przeniesienie się w pobliże, w miejsce z lepszym dojazdem – przyznaje Leszek Samel, prezes RKS Juvenia.
– Jeżeli byłoby to przeniesienie klubu z Błoń nieopodal poza ich obręb, to nadal pozostalibyśmy w domu, czyli na Zwierzyńcu. Nie wyobrażam sobie, aby Zwierzyniecki miał funkcjonować w innym rejonie miasta – podkreśla Robert Parys, prezes KS Zwierzyniecki.
Przypomnijmy, że zanim przystąpiono do opracowania planu dla Błoń, to Juvenia i Zwierzyniecki chciały uzyskać decyzje o warunkach zabudowy na rozbudowę obiektów, na funkcje związane z działalnością komercyjną. To miało dać możliwość zarobku dla lepszego funkcjonowania klubów. Odpowiedź urzędu była negatywna. Argumentowano, że Błonia są pod ochroną i nie ma możliwości lokalizacji na tym terenie dużych obiektów kubaturowych. Przy Cichym Kąciku kluby miałyby możliwość rozwoju.
– Tam mogłyby zacząć swoje drugie życie. Funkcje sportowe na tym terenie można wpisać w planie dla Małych Błoń. Nie ma już sensu lokalizować tam sali koncertowej, skoro Centrum Muzyki jest planowane nad Wisłą w rejonie ulic Skrzatów i Wandy, a do tego koncerty będą się odbywać w powstającym Centrum Kongresowym – stwierdza Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego Rady Miasta Krakowa.
Boiska mają zostać
– W planie dla Błoń będzie jednak zapis pozostawiający boiska na terenach Zwierzynieckiego i Juvenii. Jeżeli więc kluby by się wyprowadziły, to boiska tam pozostaną – zaznacza wiceprezydent Koterba. – Myślimy też o tym, aby na Błoniach wyznaczyć inne miejsca dla boisk trawiastych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest taka potrzeba. Chcemy, aby Błonia były zielonym obszarem, na którym można wypoczywać czynnie. Chcemy, aby plan dawał też możliwość wyznaczenia wokół Błoń tras dla biegaczy, rowerzystów i rolkarzy, oddzielonych od alejek dla pieszych.
Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków, komentuje: – Błonia są znane jako miejsce z tradycjami sportowymi. Nie ma przeszkód w tym, aby powstały na nich boiska. Ważne, aby były one trawiaste i nie towarzyszyły im trwałe obiekty. Oczywiście, za takie nie należy traktować bramek.
Planiści chcą także rozwiązać problem spacerów na Błoniach z psami.
– Nie jestem szczęśliwa z tego powodu, że całe Błonia mogą być wykorzystywane jako wybieg dla psów. To uniemożliwia swobodną rekreację dorosłych i zabawę dla dzieci. Zastanawiamy się, co z tym zrobić, czy nie wyznaczyć tylko fragment Błoń, na którym można byłoby zorganizować wybieg dla psów – mówi wiceprezydent Koterba.
Nie dla hipermarketu w miejscu Cracovii
Plan dla Błoń obejmuje też teren zabudowany dawnym hotelem Cracovia. Nowy właściciel tego budynku, firma Echo Investment w październiku ma ujawnić, jak zamierza zagospodarować ten atrakcyjny obszar.
Wiceprezydent Koterba informuje: – Zgodnie ze studium zagospodarowania Krakowa może tam zostać zlokalizowana funkcja mieszkaniowa i usługowa, z wyłączeniem sklepów wielkopowierzchniowych.
Oznacza to, że plan może dopuścić tam funkcje handlowe, ale takie jak przykładowo butiki, drobne sklepy, ale nie hipermarket. – Najlepiej byłoby, gdyby pozostał tam hotel. Taka działalność w tym miejscu jest już wpisana w tradycje Krakowa – uważa wiceprezydent Koterba.
Źródło: Dziennik Polski