Puchar Sześciu Narodów w rugby sięga roku 1883, kiedy to jednoczył cztery narody brytyjskie. W 1910 roku Francja włączyła się do tych zawodów, potem Włochy w 2000 roku. Kolejny raz sześć drużyn stanęło naprzeciw siebie w tym roku.
Walia – obrońca ostatniego Pucharu i dobrych wyników w Pucharze Europy
Silna dzięki dobrym wynikom uzyskanym z drużyną narodową i z klubami podczas Pucharu Europy, Walia jest wielkim faworytem edycji 2009. Piętnastka Poireau ponownie skupi swoją grę na ataku i młynie, który jest jej znakiem rozpoznawczym od kilku lat. Do tego Walijczycy będą mogli liczyć na swoich gwiazdorskich graczy, którymi są skrzydłowy Shane Williams, wybrany najlepszym graczem na świecie w 2008 roku, łącznik ataku James Hook, prawdziwy animator drużyny, środkowy Gavin Henson, ale też skrzydłowy ataku i kapitan Ryan Jones.
Francja – młoda drużyna pełna ambicji
Po pierwszym Turnieju, ani dobrym ani złym, nowe trio trenerów złożone z Marca Lievrementa, Emila N’Tamacka i Didiera Retiere’a, ma za cel wygrać ich pierwszy Turniej na czele drużyny Francji. Dlatego to trzech trenerów zdecydowało się oprzeć na młodych graczach, którzy byli mistrzami świata. Łącznik ataku Lionel Beauxis, obrońca Maxime Medard, rwacz Fulgence Ouedraogo są doskonałymi symbolami tego nowego wschodzącego pokolenia pełnego ambicji. Selekcja, która odpowiada chęci trenerów, aby przygotować najlepiej grupę, którą zabiorą za dwa lata do Nowej Zelandii na przyszły Puchar Świata.
Anglia – drużyna w odbudowie
Tak jak drużyna z Francji, Anglia jest również w odbudowie, mając za cel przyszły Puchar Świata. Nowy trener, Martin Johnson, nowe wschodzące gwiazdy, Danny Cipriani, Toby Flood, James Haskell… Z tą odnowioną grupą Anglia spróbuje zapomnieć o przegranym Turnieju z zeszłego roku, jak również o jesiennej kolejce, kiedy to piętnastka spod znaku Róży poniosła trzy poważne porażki przeciwko narodom z Południa (Australia, Nowa Zelandia i Republika Południowej Afryki). Martin Johnson ma nadzieję na wyciągnięcie korzyści z dobrych wyników uzyskanych przez angielskie kluby podczas Pucharu Europy i Pucharu Heinekena, z ośmioma drużynami zakwalifikowanymi ogółem do ćwierćfinałów w obu tych dwóch zawodach.
Irlandia – drużyna, która nie uzyskuje wyników na poziomie swojego potencjału
Pomimo istnienia złotego pokolenia symbolizowanego przez środkowego Briana O’Driscolla, wpieracza młyna Paula O’Connella i łącznika ataku Ronana O’Gara, Irlandia ma trudności w uzyskaniu dobrych wyników w Pucharze Sześciu Narodów. Rzeczywiście, chociaż otrzymała kilka miejsc honorowych, ich ostatnie zwycięstwo na Turnieju sięga roku 1985. Jednakże kluby irlandzkie osiągały bardzo dobre wyniki dzięki Ulster i Munster, które od ich stworzenia w 1996 roku zdobyły ogółem trzy razy Puchar Europy. Kierowana przez Declana Kidneya – nowego trenera od 2008 roku byłego trenera Munster, Irlandia ma nadzieję tym razem na finałowe zwycięstwo z grupą składającą się głównie z zawodników młyna z prowincji z Munster i trzech czwartych zawodników z klubu Leinster.
Szkocja i Włochy – drużyny wciąż poszukujące
Tak jak już od kilku lat, Szkocja i Włochy spróbują uniknąć okropnej „drewnianej łyżki” podczas tego Pucharu 6 Narodów. Wciąż w poszukiwaniu ich chwalebnej przeszłości od ostatniego zwycięstwa w 2000 roku, piętnastka Chardon, ciągnięta przez jej gwiazdę Chrisa Petersona i trenowana od 2005 roku przez Franka Haddena, ma nadzieję przynajmniej zwyciężyć pojedynek z Włochami, aby nie być pośmiewiskiem na końcu turnieju (i nie przegrać meczu 13 do 0). Włosi, których większość trenowała we Francji lub Anglii, spróbują powtórzyć wynik z 2007 roku, kiedy udało im się zdobyć dwa zwycięstwa, w tym jedno na wyjeździe.
Źródło: Cafebabel