Juvenia gotowa do nowego sezonu

W najbliższą niedzielę o godzinie 17:00 Juvenia Kraków rozpocznie nowy sezon w I lidze. Smoki podejmować będą KS Rugby Ruda Śląska.

W lipcu władze krakowskiego klubu podjęły decyzję o zgłoszeniu drużyny seniorów do rozgrywek I ligi. Było to podyktowane brakiem środków na niezbędne wzmocnienia, po tym jak zespół opuściło kilku kluczowych graczy. Lepszą strategią wydawał się powrót do niższej klasy i rozwój drużyny, poprzez grę z równorzędnymi przeciwnikami. Ten pomysł już zaczął przynosić efekty, ponieważ do pierwszej drużyny dołączyli amatorzy, którzy do tej pory spotykali się raz w tygodniu, aby grać w popularną "paryżankę" oraz próbować swoich sił w grze na kontakcie.

- Kilka treningów poprowadził dla nich Mateusz Ingarden. Pomagałem również ja i Adam Grabski. To jednak Mateusz stał się dla nich czymś w rodzaju trenera i sporo ich nauczył - mówił Marek Odoliński, pierwszy trener Juvenii.

Pełen uznania dla początkujących rugbistów był również... południowoafrykański trener Blikkies Groenewald, który współpracuje z Polskim Związkiem Rugby i w tej chwili jeździ po polskich klubach, prowadząc treningi i szkoląc naszych zawodników. Szkoleniowiec ma ogromne doświadczenie, również z pracy z reprezentacją kraju - Springboks - dlatego bardzo cieszy fakt, że z Krakowa wyjeżdżał pod wrażeniem tego, co zobaczył.

- Na czwartkowe zajęcia przyszły 42 osoby. To dwa razy tyle, co w niejednym klubie Ekstraligi - relacjonował Marek Odoliński. - Co więcej był bardzo zaskoczony, kiedy po treningu dowiedział się, że znaczna część zawodników, to byli amatorzy, którzy nie grali jeszcze w prawdziwym meczu rugby. Blikkies skoncentrował się na podaniu i czyszczeniu. Nauczył nas biegać w dwójkach i skutecznie bronić piłki w przegrupowaniach. Efekt tej lekcji był już widoczny w czasie sparingu w Nowym Sączu.

Po czwartkowym treningu, w sobotę krakowianie rozegrali mecz sparingowy z Biało-Czarnymi Nowy Sącz. Smoki wygrały 37:22, ale to nie wynik był najważniejszy. - W drużynie wystąpiło 14 osób, które po raz pierwszy lub drugi w życiu grały w meczu rugby. Dwie z nich prawdopodobnie wybiegną w pierwszym składzie w najbliższą niedzielę i nie wątpię, że będą wzmocnieniem dla składu, który w poprzednim sezonie występował jeszcze w Ekstralidze. Od sobotniego meczu, nie mówimy też już o nich jako o amatorach. Teraz są pełnoprawnymi rugbistami Juvenii - podsumował trener Smoków, który nie chciał na razie zdradzać, kto rozpocznie sezon w roli lidera i kapitana drużyny.

Zapraszamy wszystkich kibiców w niedzielę 30 sierpnia na godzinę 17:00.
Miejsce to co zawsze - do zobaczenia!

Dodaj komentarz