Smoki z wizytą w Plymouth

W drugi weekend kwietnia delegacja Juvenii Kraków odwiedziła klub Plymouth Albion, który być może stanie się wkrótce partnerskim klubem Smoków w Anglii. Nasi przedstawiciele nie tylko mogli zobaczyć przygotowania do meczu ligowego od kuchni, ale również rozmawiali o możliwości wymiany zawodników pomiędzy drużynami.

Dwóch trenerów i dwóch zawodników miało okazję nie tylko zobaczyć mecz National League One, ale przede wszystkim przekonać się jak organizowane są mecze na Wyspach. Było to ważna lekcja tego, w jaki sposób budować społeczność wokół klubu. W organizację spotkania zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób, w tym zawodnicy. Dzień przed starciem, linie na boisku malował skrzydłowy, były zawodnik Exeter Chiefs, który dzień później był gwiazdą na boisku i zdobył kluczowe przyłożenie. Każdy, czy to członek klubu, zarządu, czy były zawodnik kupował bilet przed wejściem na trybuny. Dlaczego? Bo wiedział, że to drobna suma, która zasila funkcjonowanie jego drugiego domu. Jego drugiej rodziny.

Wokół meczu zorganizowanych zostało wiele dodatkowych atrakcji, a wszystko na bardzo profesjonalnym poziomie. Podobnie, jak poziom meczu, w którym zmierzyły się szósta z przedostatnią drużyną tabeli. W National League One nie ma jednak klubów, które nie wygrywają meczów. Rywalizacja jest bardzo zacięta i każda porażka może skutkować spadkiem o kilka pozycji. Dlatego tempo i dynamika gry są na poziomie, którego trudno doświadczyć na polskich boiskach.

Zespół Plymouth Albion wkrótce kończy sezon i przyjedzie pod Wawel na turniej Krakow Rugby Festival w czerwcu. Po tym turnieju być może do Anglii wróci z nimi dwóch młodych Smoków, którzy odbędą letni staż w zespole. Jeśli sprawdzą się w wymagającym środowisku półzawodowców, być może będą mieli okazję zostać na dłużej i dołączyć do miejscowej akademii. Trzymamy kciuki za owocną współpracę, która miała tak doskonały początek!

Nie doszłoby do tej wizyty i nawiązania kontaktu między klubami, gdyby nie praca i ogromne zaangażowanie Marka Bryana. Mark od kilku lat zabiegał o tak bliski kontakt i jest ojcem chrzestnym partnerstwa obu klubów. Podczas pobytu w Plymouth był przewodnikiem i liderem delegacji Smoków i okazał nieocenioną pomoc!