Rugbiści zawsze ciężko pracują - teraz naukowo

Ze względu na panującą pandemię, Polski Związek Rugby już z początkiem kwietnia podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek Ekstraligi rugby bez wyłaniania mistrza Polski. Rugbiści Juvenii Kraków nie przestają jednak pracować – zarówno sportowo, jak i umysłowo. Przygotowania do powrotu na boisko, w przypadku wielu młodych zawodników zeszły na drugi plan, a najważniejsza stała się… matura. Juvenia mając świadomość wagi tego wydarzenia i jego wpływu na dalszy rozwój młodych ludzi, dzięki zaangażowaniu sponsorów, wspiera swoich wychowanków na tym ważnym etapie życia.

W pierwszym i jedynym meczu rundy wiosennej Ekstraligi, w składzie Juvenii, jedenastu z 23 zawodników było poniżej 21 roku życia. Część z nich to uczniowie klasy maturalnej w krakowskiej Szkole Marcina Gortata. Jest to młodzież, na której klub z Błoń buduje swoją siłę i przyszłość, ale chcąc robić to odpowiedzialnie, stara się ją również wspierać w rozwoju osobistym.

Znane przysłowie „nie matura lecz chęć szczera, zrobi z ciebie oficera”, nie znajduje zastosowania w rugby. W Polsce jeszcze przez wiele lat nie będzie to sport zawodowy, a więc trudno budować swoją przyszłość tylko w oparciu o talent i umiejętności na boisku. Wykształcenie jest kartą, która zapewnia dużo lepszy start w dorosłe życie, dlatego Juvenia, we współpracy z firmami SIG, DahliaMatic i Nowy Styl – sponsorami klubu – wspiera tegorocznych maturzystów w różnych formach. Jest to możliwe dzięki unikatowemu modelowi prowadzenia świadomego biznesu tych firm, które pozytywnie wpływają zarówno na gospodarczą, społeczną, jak i środowiskową przestrzeń życia w Polsce.

Dzięki takiej postawie i świadomości swoich sponsorów, Juvenia realizuje model wieloaspektowego wspierania rozwoju Młodych Smoków. Obejmuje on kurs skutecznych metod uczenia się, wsparcie psychologiczne, monitoring postępów w nauce i organizację czasu nauki, a to wszystko dzięki cotygodniowym spotkaniom ze specjalistą oddelegowanym z firmy SIG. Ponadto klub finansuje korepetycje z kluczowych przedmiotów maturalnych, a trener Łukasz Kościelniak jest w stałym kontakcie z nauczycielami. - To bardzo doświadczeni nauczyciele. Dla Juvenii ważne są aspiracje wychowanków, interesuje nas gdzie zawodnicy chcą iść na studia, a co za tym idzie, jakiego wsparcia potrzebują. Aspiracje Młodych Smoków to m.in. dziennikarstwo, logistyka, turystyka, fizjoterapia, no i oczywiście trenerka.

– Każdy młody zawodnik, który przechodzi w wiek seniora staje przed dużym wyzwaniem. Nie tylko pod kątem sportowym, ale również życiowym. To niezwykle istotny moment. Czas podejmowania ważnych decyzji. Budujemy świadomość naszych rugbistów, by rozumieli jaka jest waga tego etapu ich życia i dokonywali odpowiedzialnych oraz przemyślanych wyborów – podkreślił członek zarządu Juvenii Kraków, a wcześniej wieloletni kapitan zespołu Rafał Budka.

Cała grupa Młodych Smoków, którzy w czerwcu przystąpią do pisania egzaminów maturalnych to reprezentanci Polski w kategorii juniorów, w tym sześciu uczestników grudniowego turnieju Dubai 7’s, w którym krakowianie wywalczyli drugie miejsce.

– Patrzymy w dalszej perspektywie na rozwój Juvenii i naszych zawodników. Młodym Smokom wręczamy narzędzia potrzebne do poradzenia sobie w dorosłym życiu. Zawsze lepiej dać wędkę niż rybę – dodał na zakończenie wiceprezes Juvenii, Maciej Mączka.