Intensywne przygotowania w Szczyrku

Seniorzy i juniorzy Juvenii Kraków, tydzień przed startem ekstraligi odbyli intensywny, pięciodniowy obóz przygotowawczy w Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku. Zgrupowanie zakończyły dwa mecze sparingowe z drużyną Dragon Brno. Młode Smoki zdominowały rywala, wygrywając 14:0 w przyłożeniach. Seniorzy także byli stroną dominującą, ale przeciwnik twardo bronił, pozwalając krakowianom zdobyć tylko jedno, choć decydujące przyłożenie.

Zgrupowanie w Szczyrku rozpoczęło się w środę 6 marca. Ponad 40 rugbistów trenowało pod okiem Konrada Jarosza, Łukasza Kościelniaka oraz trenera przygotowania fizycznego Jana Głazka. Ostatni akord długiego okresu przygotowawczego miał za zadanie lekko zmęczyć zawodników, by na tydzień przed startem nowego sezonu Ekstraligi podtrzymać siłę i wytrzymałość zbudowaną we wcześniejszych miesiącach.
Na każdy dzień obozu składały się cztery jednostki treningowe. Poranny rozruch, wspólny trening kondycyjny z elementami rugby po śniadaniu, dzielone zajęcia dla młyna i ataku po obiedzie oraz krótkie zajęcia na basenie po kolacji. Nie brakowało również spotkań teoretycznych, gdzie omawiana była taktyka, poszczególne zagrywki oraz schematy obrony i poruszania się po boisku.

W niedzielę przyszedł czas na sprawdzian dla obu drużyn Juvenii. Po czterech wietrznych, ale słonecznych dniach przyszły chmury i spadł deszcz. Podczas gdy juniorzy mieli okazję jeszcze rozgrywać suchą piłkę, ich starsi koledzy musieli już zmagać się z mokrym „jajem” i dużo trudniejszymi warunkami.

Juniorzy pokazali swoją moc, zdobywając 14 przyłożeń i nie tracąc przy tym ani jednego. – Drużyna realizowała wszystkie założenia i nie było widać po nich zmęczenia długim i wymagającym obozem. Oczywiście zdarzyło się kilka błędów, ale trzeba podkreślić, że każda akcja wymagała od nas przynajmniej kilku przegrupowań i ciężkiej pracy młyna, który wypracowywał okazje dla ataku. Dragon Brno był wymagającym przeciwnikiem, mimo że mieliśmy zdecydowaną przewagę fizyczną – podsumował trener Łukasz Kościelniak.

Najbliższy mecz czeka juniorów z początkiem kwietnia w Sopocie. Drugi odbędzie się pod koniec tego samego miesiąca w Krakowie, a przeciwnikiem Młodych Smoków będzie Pogoń Siedlce. W maju juniorzy rywalizować będą w mistrzostwach Polski w rugby siedmioosobowym, w czerwcu ostatni mecz z Orkanem Sochaczew i finałowy turniej w obronie mistrzowskiego tytułu.

Seniorzy wygrali swój mecz z Dragonem Brno 5:0 – jedyne przyłożenie w pierwszej połowie zdobył Marcin Siemaszko. – Pod kątem wyniku sprawdzian być może nie wypadł najlepiej, ale też nie o to nam chodziło. Chcieliśmy przede wszystkim przetestować nowe ustawienie i sposoby poruszania się po boisku. Rywale praktycznie w żadnym momencie nie zagrozili poważnie naszemu polu punktowemu, a to dobrze świadczy o defensywie. Zawodnicy byli podmęczeni zgrupowaniem, a pogoda dołożyła swoje dwa grosze, więc nie uniknęliśmy błędów przy wykończeniu akcji. Mamy jeszcze nad czym pracować, ale całej drużynie można wystawić pozytywną opinię – powiedział Konrad Jarosz.

Młode Smoki
Juvenia Kraków – Dragon Brno 70:0 (30:0)

Smoki
Juvenia Kraków – Dragon Brno 5:0 (5:0)