Złoty weekend młodzieży Juvenii Kraków

W miniony weekend młode zawodniczki i zawodnicy Juvenii wywalczyli podwójne mistrzostwo Polski. W sobotę drużyna dziewcząt do lat 16 wygrała trzeci z rzędu turniej i tym samym zapewniła sobie tytuł najlepszej drużyny w kraju. W niedzielę, na Błoniach po złoto sięgnęli krakowscy juniorzy, wygrywając finałowy turniej w siedmioosobowej, olimpijskiej odmianie rugby.

Juvenia Kraków pod kątem szkolenia młodzieży powoli wyrasta na lidera w kraju. W ostatnich latach juniorzy i kadeci regularnie sięgają po medale mistrzostw Polski, ale jeszcze nie zdarzyło się, by w jeden weekend młode Smoki dwukrotnie stawały na najwyższym stopniu podium. Ojcem chrzestnym obu tytułów jest trener Łukasz Kościelniak - motor napędowy szkolenia młodych rugbistów i rugbistek w Małopolsce.

Krakowianki, po dwóch wygranych turniejach były zdecydowanymi faworytkami finałowych zmagań i nie zawiodły oczekiwań. W fazie eliminacji pewnie pokonały Tygrysice Sochaczew 29:5 oraz KS Budowlane Łódź 31:0. W półfinale, tą samą różnicą punktów odprawiły Arkę Rumię Gladiatorki, a w decydującym starciu nie dały szans Atomówkom BBRC Łódź, triumfując 31:7.

Eliminacje
Tygrysice Orkan Sochaczew v Juvenia Kraków 5:29
Arka Rumia Gladiatorki v Atomówki BBRC Łódź II 13:0
Ogniwo Sopot v Atomówki BBRC Łódź 10:17
Juvenia Kraków v KS Budowlani Łódź 31:0
Atomówki BBRC Łódź II v Ogniwo Sopot 0:22
Atomówki BBRC Łódź v Arka Rumia Gladiatorki 12:10
KS Budowlani Łódź v Tygrysice Orkan Sochaczew 0:21
Atomówki BBRC Łódź v Atomówki BBRC Łódź II 33:5
Arka Rumia Gladiatorki v Ogniwo Sopot 22:0

Półfinały o miejsca 1-4
Juvenia Kraków v Arka Rumia Gladiatorki 31:0
Tygrysice Orkan Sochaczew v Atomówki BBRC Łódź 5:19

Finały o miejsca 5-7
KS Budowlani Łódź v Ogniwo Sopot 10:12
KS Budowlani Łódź v Atomówki BBRC Łódź II 5:19
Ogniwo Sopot v Atomówki BBRC Łódź II 14:0
Finał o III miejsce
Tygrysice Orkan Sochaczew v Arka Rumia Gladiatorki 10:7
Finał o I miejsce
Juvenia Kraków v Atomówki BBRC Łódź 31:7

Klasyfikacja turnieju w Rumi:
1. RzKS Juvenia Kraków
2. Atomówki BBRC Łódź I
3. RC Orkan Sochaczew Tygrysice
4. RC Arka Rumia Gladiatorki
5. Ogniwo Sopot Women's Rugby
6. Atomówki BBRC Łódź II
7. Rugby Kobiet KS Budowlani Łódź

Klasyfikacja po III turniejach:
1. RzKS Juvenia Kraków 57
2. Atomówki BBRC Łódź I 51
3. RC Arka Rumia Gladiatorki 43
4. RC Orkan Sochaczew Tygrysice 39
5. Rugby Kobiet KS Budowlani Łódź 31
6. Ogniwo Sopot Women's Rugby 29
7. Atomówki BBRC Łódź II 23
8. Warriors Nowogrodziec 10

Trener Łukasz Kościelniak nie miał wiele czasu na świętowanie. Po sobotnich zmaganiach w Rumi musiał szybko wracać do Krakowa, gdzie w niedzielę odbył się finałowy turniej mistrzostw Polski juniorów w rugby 7. Młode Smoki od początku były poza zasięgiem rywali, pokonując kolejno Husar Bolesławiec 40:0, Budowlanych Lublin 45:7 i w półfinale, Legię Warszawa 31:0.

Finał z Orkanem Sochaczew miał być zaciętym starciem dwóch pretendentów do mistrzowskiego tytułu, ale gospodarze zmagań postanowili napisać swój własny scenariusz. - Czasem w finale potrzeba trochę szczęścia. Dziś nie było nam ono potrzebne, bo pokazaliśmy, że jesteśmy zdecydowanie lepsi – mówił potem szkoleniowiec Juvenii i nie można się z nim nie zgodzić.

Krakowianie punktowali już w pierwszej akcji meczu. Potem odzyskiwali piłkę po każdym wznowieniu i po 7 minutach pierwszej połowy prowadzili 33:0! Rywale ani raz nie mieli piłki w ataku, cofnięci do głębokiej defensywy i przytłoczeni naporem biało-niebieskiej fali. W drugiej odsłonie Smoki nieco zwolniły, ale dorzuciły jeszcze dwa przyłożenia. Sochaczewianie zdołali zdobyć honorową „piątkę”, ale nie mieli szans na odwrócenie losów spotkania i to Juvenia sięgnęła po złoto mistrzostw Polski.

- To efekt tego jak ciężko trenujemy i pracujemy na sukces. Nie bez znaczenia było też wsparcie z trybun. Kiedy słyszysz z tyłu tak głośny doping, to aż chce się grać i dokonywać rzeczy niemożliwych. Tak, jak dziś w finale! – mówił kapitan zespołu Bartłomiej Janeczko po zwycięstwie 45:5.

W głosowaniu trenerów w pierwszej siódemce cyklu mistrzostw Polski znalazło się aż sześciu zawodników Juvenii (i jeden z Orkana Sochaczew). Wyróżnienie otrzymali: Bartłomiej Janeczko, Michał Jurczyński, Jakub Rapacz, Artur Bryl, Oskar Dębiński i Marcin Morus. Ostatni z wymienionych został wybrany MVP krakowskiego turnieju.

Eliminacje:
Orkan - KSB 38:7
Juvenia - Husar 40:0
Orkan - Legia 17:5
Juvenia - Budowlani Lublin 45:7
Legia - KSB 17:12
Budowlani Lublin - Husar 38:7

Półfinały:
Juvenia - Legia 31:0
Orkan - Budowlani Lublin 35:5

Finały:
KSB - Husar 20:7
Legia - Budowlani Lublin 5:12
Juvenia Kraków - Orkan Sochacze 45:5

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z Miasta Kraków