Kadra U18: rugbista Juvenii wyróżniony

Pomiędzy 28 lutego a 5 marca 2017 reprezentacja Polski U18 przebywała we Francji rozgrywając w okręgu Lyon dwa zwycięskie test mecze. W kadrze miejsce znalazło trzech zawodników Juvenii Kraków: Michał Jurczyński, Bartłomiej Janeczko oraz Jakub Rapacz. Pierwszy z wymienionych dwukrotnie wybiegał w pierwszym składzie na pozycji środkowego i zapisał na swoim koncie trzy przyłożenia.

Pierwszy mecz reprezentacja U18 wygrała 20:14 (5:7) i zdaniem szkoleniowców był środkowy ataku i zdobywca dwóch przyłożeń - Michał Jurczyński. Trener Przemysław Pustkowski tak komentował spotkanie.
- Po raz pierwszy w tym roku rozegraliśmy mecz w pełnym wymiarze na naturalnym boisku. W stosunku do naszych ostatnich pojedynków widać bardzo dużą poprawę w grze obronnej. Zarówno szarża jak i organizacja obrony zespołowej wypadły na bardzo dobrym poziomie. W grze ofensywnej trochę przeszkadzała nam piłka, ale jest to zrozumiałe w kontekście pierwszego meczu w tym roku. Zawodnicy potwierdzili na boisku, że są dobrze przygotowani do sezonu pod względem motorycznym a świadczy o tym fakt że ostatnie dwa przyłożenia zostały zdobyte w ostatnim kwadransie meczu. Reprezentanci Polski zagrali ambitnie z zaangażowaniem zdobywając punkty w akcjach które miały po kilkanaście faz gry, potrafili wykorzystać całą szerokość boiska oraz stwarzać sobie przestrzeń do przejścia pierwszej linii obrony.

Drugi test z ekipą Lyonu wypadł jeszcze lepiej. Biało-Czerwoni wygrali 32:19 (10:5), a trener streścił przebieg starcia w następujących słowach:
- Bardzo dobrze „weszliśmy” w mecz zdobywając punkty już w 2. minucie gry po szybkiej akcji ataku. W pierwszych 10 minutach przeciwnik został zdominowany przez naszą drużynę w każdym elemencie gry. Zespół powinien jeszcze dwukrotnie przyłożyć piłkę w polu punktowym przeciwnika lecz niewymuszone błędy w technice indywidualnej (podanie, chwyt) miały wpływ na brak skuteczności i stratę piłki. Brak dyscypliny taktycznej wynikający z chęci gry ręką (pierwsze mecze w tym roku) spowodowały, że do końca pierwszej połowy gra toczyła się na naszej części boiska. Druga połowa meczu to poprawa naszej gry ofensywnej, zdobywamy cztery przyłożenia po kombinacyjnych akcjach zawodników młyna (gra penetracyjna) oraz zawodników ataku (gra szeroka).

- Pobyt we Francji uważam za bardzo pożyteczny. Rozegraliśmy dwa test mecze z drużynami równorzędnymi w dobrych warunkach pogodowych na boiskach naturalnych w pełnym wymiarze czasu. Drużyna rozumie się na boisku coraz lepiej, poprawiając przede wszystkim grę w obronie w porównaniu z ostatnimi sparingami. Cieszy dobre przygotowanie motoryczne zawodników, którzy potrafią wytrzymać mocne tempo gry przez cały mecz.

Gratulujemy naszym juniorom i czekamy na równie dobre występy w barwach Juvenii w mistrzostwach Polski!