Juvenia gotowa do nowego sezonu

Zarówno seniorzy, juniorzy, jak i rugbistki Juvenii Kraków są w ostatniej fazie przygotowań do nowego sezonu. Panie już w najbliższy weekend zagrają w zaległym turnieju mistrzostw Polski. W tym samym czasie aż dziewięciu młodych Smoków rozpocznie walkę o mistrzostwo Europy U18 w biało-czerwonych barwach. Pierwsza drużyna po zgrupowaniu w Szczyrku czeka już na inauguracyjną potyczkę z Budowlanymi Lublin 31 marca.

Jako pierwsze sezon rozpoczną rugbistki, które mają do rozegrania zaległy turniej w Poznaniu. Zawodniczki Juvenii Kraków zajmują obecnie trzecie miejsce – ex aequo z Legią Warszawa i AZS AWF Warszawa. Stołeczne drużyny są głównymi rywalkami Smoczyc w drodze do podium mistrzostw Polski, o które powalczą w kolejnych czterech rundach cyklu: w Warszawie, Rudzie Śląskiej, Lubinie i Gdańsku.

Również w najbliższą sobotę, 24 marca i także w stolicy Wielkopolski rozpoczną się mistrzostwa Europy do lat 18. Reprezentacja Polski swój pierwszy mecz rozegra jednak w Jarocinie o godzinie 12:00, a przeciwnikiem Biało-czerwonych będzie Ukraina. Trener Krzysztof Krzewicki powołał do drużyny narodowej aż dziewięciu młodych Smoków. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Adrian Kościelniak, Marcin Morus, Artur Bryl, Bartłomiej Janeczko, Mateusz Polakiewicz, Jakub Rapacz, Michał Jurczyński, Robert Knowa i Marcjan Krzykawski.

Drużyna juniorów, razem z pierwszą drużyną, przygotowywała się do sezonu podczas sześciodniowego obozu w Szczyrku. Zajęcia wraz z trenerami Konradem Jaroszem i Łukaszem Kościelniakiem prowadził współpracujący z Juvenią szkoleniowiec z RPA Conrad Boshoff.

– Juniorzy stanowią bardzo silną grupę z olbrzymim potencjałem. Pokazali to choćby w meczu kontrolnym z zespołem seniorów – komplementował zespół fachowiec, który w paru słowach podsumował również całe zgrupowanie: - To był bardzo dobry obóz. W porównaniu do ubiegłego roku więcej uwagi poświęciliśmy aspektom techniki oraz wypracowania schematów gry. Mieliśmy na początku spotkanie z trenerami i każdy postawił przed sobą jasne cele na ten rok. Juvenię stać na wiele. Musimy (bo także czuję się członkiem klubu) być jeszcze szybsi, sprawniejsi i grać mądrzejsze rugby. Nie zamknęliśmy zawodników w sztywnych ramach. Znają strukturę gry i w jej obrębie zawsze mają kilka możliwości rozegrania.

Zgrupowanie pozytywnie ocenił również pierwszy trener Juvenii, Konrad Jarosz. – Rozegraliśmy mecz kontrolny z Dragonem Brno, który wygraliśmy w przyłożeniach 2:1. Spotkanie pokazało, że kiedy pilnujemy ustalonych schematów potrafimy być bardzo groźni. Niektórzy mają jeszcze problemy z odnalezieniem się na boisku w nowych ustawieniach, ale widać zmiany na lepsze. Równie ważne jest to, że podczas sparingu bardzo dobrze funkcjonowała obrona, a to kluczowy element w zbliżającym się sezonie Ekstraligi.

Juvenia swój pierwszy mecz przeciwko Budowlanym Lublin ma zaplanowany na 31 marca. Ze względu na warunki atmosferyczne, dopiero w poniedziałek 26 marca zapadnie decyzja o miejscu jego rozegrania. Przeciwnikami Smoków w pierwszej części sezonu będą wspomniani Budowlani Lublin, Skra Warszawa, Ogniwo Sopot oraz Pogoń Siedlce. Trzy najlepsze drużyny awansują do grupy mistrzowskiej, a dwa pozostałe będą jesienią grać o utrzymanie. Drugą grupę tworzą Budowlani Łódź SA, Lechia Gdańsk, Arka Gdynia, KS Budowlani Łódź oraz Orkan Sochaczew.

W 2018 roku, szeregi krakowskiej drużyny zasili kilku zawodników Biało-Czarnych Nowy Sącz oraz RK Ruda Śląska. Zespół opuścili Konstantyn Bezwerhij i Artur Fursenko (Lechia Gdańsk) oraz Andrei Cebotari (Pogoń Siedlce). W drugiej części sezonu, Konrad Jarosz będzie mógł już wprowadzić do składu najzdolniejszych z juniorów.

Dodaj komentarz