2017 - rok Smoków

Choć 2018 rok zaczął się już na dobre i wszystkie drużyny Juvenii Kraków weszły mocno w okres przygotowań do nowego sezonu, warto jeszcze podsumować 2017, który dla klubu z Błoń był wyjątkowo udany.

Jako, że rugby to chuligański sport dla gentlemanów, palmę pierwszeństwa należy oddać paniom, które wiosną 2017 grały jak natchnione, ustępując tylko zespołom ze ścisłej czołówki. Zespół pod wodzą Piotra Sadowskiego zakończył rozgrywki na czwartym miejscu z nadziejami na jeszcze lepsze wyniki w kolejnym sezonie.

Na początek rywalizacji nasze rugbistki przygotowały prawdziwe wejście Smoka. Wygrały turniej w Gietrzwałdzie, zwyciężając wszystkie pięć rozegranych tam spotkań. Tym samym zapewniły sobie miejsce w grupie mistrzowskiej, w której błysnęły już w pierwszym turnieju. W małym finale pokonały Legię Warszawa i utrzymały miejsce w elicie. W ostatnim turnieju krakowianki znalazły się tuż za podium, ale utrzymały trzecią pozycję w klasyfikacji sezonu, który ponownie rozstrzygnie się wiosną.

Aktualnie dwie nasze rugbistki: Marta Jarecka i Magda Korona są regularnie powoływane i reprezentują Polskę podczas międzynarodowych zmagań. Co więcej Marta Jarecka była w składzie reprezentacji, która zajęła 8. miejsce w Mistrzostwach Europy Elity. Na arenie międzynarodowej reprezentowały nas również juniorki Zuzanna Sadowska i Magdalena Knowa, które wraz z polską reprezentacją młodzieżową wywalczyły 6. miejsce na Mistrzostwach Europy Trophy.

Doskonale, kolejny rok z rzędu poradziła sobie krakowska młodzież, nad którą czuwa trener Łukasz Kościelniak. Kadeci bez większych problemów awansowali do finałowych turniejów w obu odmianach i w obu zdobyli wicemistrzostwo Polski. W rugby 7, po niezwykle zaciętym finale, minimalnie ulegli Orkanowi Sochaczew 7:14. Młode Smoki byłe bliskie zrewanżowania się rywalom w finale mistrzostw Polski w rugby 15, ale i tym razem górą był Orkan. Sochaczewianie tym razem wygrali 7:0, a starcie ponownie mogło rozstrzygnąć się na korzyść każdej ze stron. W kadrze Polski U16 znaleźli się Jakub Spórna, Rafała Madej i Paweł Warzecha. Do kadry U18 powołania dostali Marcin Morus, Artur Bryl i Mateusz Polakiewicz.

Ciut szczęścia zabrakło juniorom, którzy mieli spore apetyty na medale, jednak dwukrotnie obeszli się smakiem. Czwarte miejsce MP rugby 7 oraz rugby 15, świadczy jednak, o umiejętnościach drużyny, która była blisko ścisłej czołówki i nawiązała z nią wyrównaną walkę. Co więcej, aż siedmiu zawodników z tej drużyny Juvenii zostało powołanych do reprezentacji Polski U18. Byli to: Michał Jurczyński, Jakub Rapacz, Bartłomiej Janeczko, Marcjan Krzykawski, Bartłomiej Skoczeń, Robert Knowa i Adrian Kościelniak. Obecnie rugbiści przygotowują się do marcowych Mistrzostw Europy, które odbędą się w Polsce. Dzięki nauce w Szkole Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata zawodnicy mają idealne warunki przygotowań do przyszłego sezonu. Obecnie w szkole uczy się 29 zawodników i 2 zawodniczki.

W 2017 roku na Mistrzostwach Europy U18 nasz klub reprezentowali: Michał Jurczyński, Jakub Rapacz, Bartłomiej Janeczko, Arkadiusz Korusiewicz i Marcjan Krzykawski.

Powołania do Reprezentacji U20 i zdobyciem Mistrzostwa Europy w grupie Trophy i awans do Elity mogą pochwalić się kolejni nasi zawodnicy: Krzysztof Gola i Kamil Mrugalski.

Seniorzy grali ze zmiennym szczęściem. W kilku meczach pokazali pazur i byli bliscy sprawienia niespodzianki. Choćby jak podczas potyczki z Lechią Gdańsk w Krakowie. Ostatecznie młoda i wciąż zbierająca doświadczenia drużyna wykonała plan minimum. Dwukrotnie pokonała KS Budowlanych Łódź w walce o utrzymanie i zapewniła sobie dalszy byt w rugbowej elicie Polski.

Najskuteczniejszym zawodnikiem Smoków na koniec sezonu okazał się… Ucza Mczedliszwili, który występował w barwach Juvenii podczas rundy wiosennej. Gruziński łącznik ataku zdobył 57 punktów i tym samym znalazł się na 10. miejscu listy najczęściej punktujących zawodników sezonu. W tej statystyce całkiem nieźle prezentuje się również zdobywca sześciu przyłożeń i 33 punktów Konstantyn Bezwierhyi oraz Andrei Cebotari, który pięć razy meldował się na polu punktowym przeciwnika. Po trzy „piątki” w sezonie zanotowali Jerzy Głowacki i Artur Fursenko, a 22 punkty z podstawki zdobył Bartłomiej Sierant.

Zakończenie sezonu 2017 było ważnym momentem ze względy na pożegnanie z boiskiem Marcina Sokołowskiego. Ten rugbista występował przez ostatnie lata na pozycji obrońcy, ale często grał także jako skrzydłowy oraz łącznik ataku. W biało-niebieskich barwach grał 20 lat! W składzie pozostaje jego młodszy brat Maciej, który po kilku kontuzjach wróci w pełni sił w sezonie wiosennym i miejmy nadzieję przypomni o sobie przeciwnikom.

Te wszystkie sukcesy sportowe nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie sponsorów oraz miejskich instytucji. Przez cały sezon wspierały nas firmy: ResQMed, Nowy Styl Group, Baumit, DC, Sento, OrtoSport, Green Lantern, Confisio oraz Piekarnia Szubert. Za pośrednictwem dotacji wspierał nas również Urząd Miasta Krakowa oraz Zarząd Infrastruktury Sportowej. Nieoceniona była i jest współpraca ze Szkołą Marcina Gortata, która edukuje naszych młodych rugbistów i rugbistki. Za sprawą Browaru Twigg powstało natomiast piwo "Juvenia", którego możecie wciąż spróbować w restauracji Pino Garden, również aktywnie wspierającej nasze drużyny we wszystkich kategoriach.

Dodaj komentarz